Tel/fax +48 32 231 65 41
e-mail: kontakt@artivent.pl

Artivent Sp. z o.o.
44-100 Gliwice
ul. Zygmunta Starego 11A

  • Izolacje techniczne

  • Akustyka - komora bezechowa AGH Kraków

  • Biuro zarządu Gliwice

  • Zakład produkcyjny Kędzierzyn Koźle

Komory bezechowe

Komory bezechowe to kolejne zagadnienie znajdujące się w kręgu zainteresowań firmy Artivent. Na wstępie trochę informacji o konstrukcji takiej komory.

Komora bezechowa to pomieszczenie, w którym przeprowadza się pomiary akustyczne różnych źródeł dźwięków a ściany wewnętrzne tego pomieszczenia nie odbijają fal dźwiękowych. Komora jest więc tak zaprojektowana aby mogła być odizolowana od dźwięków zewnętrznych w celu zapewnienia niemal absolutnej ciszy oraz aby jej ściany jednocześnie pochłaniały dźwięk. Wykonana jest w systemie tzw. "betonowego  pudełka w pudełku". Wewnętrzne "pudełko" jest odizolowane od podłoża za pomocą systemu wibroizolatorów a ściany zewnętrzne obudowane są materiałami tłumiącymi. Wewnętrzne ściany komory bezechowej łącznie z podłogą pokryte są materiałami pochłaniającymi dźwięk, występującymi przeważnie w postaci długich ostrych klinów wykonanych z wełny mineralnej. Ze względu na umieszczenie klinów także na podłodze osoby przebywające w komorze poruszają się po siatce rozciągniętej ok. 0,5 m nad klinami. Komora bezechowa może mieć różną wielkość, od małego pokoju po duży hangar, w zależności od wielkości testowanych urządzeń i badanych zakresów częstotliwości. Pomiary dźwięków o niskich częstotliwościach wymagają komór o dużej objętości i dużej ilości klinów o dużych wymiarach. Fala dźwiękowa emitowana przez źródło dźwięku po napotkaniu klina odbija się w górę, w dół i na boki, wpadając w luki powietrzne pomiędzy klinami. Energia akustyczna ulega rozproszeniu i fale dźwiękowe, którym udało się wydostać z luki powietrznej padając na powierzchnię materiału absorpcyjnego jakim jest wełna podlegają powolnemu wytłumieniu i fala praktycznie nie dochodzi do ściany a więc i nie odbija się od niej gdyż po drodze zamienia się w ciepło.

Przy projektach dotyczących wyposażenia komór w kliny pochłaniające firma Artivent współpracuje z producentem wełny mineralnej, firmą Isover, która dla każdego indywidualnego projektu komory dobiera i produkuje płyty wełny spełniającej wymagania parametrów akustycznych danej komory bezechowej. Z płyt firma Artivent wycina kliny o określonych wymiarach. Następnie na każdy klin nakładany jest pokrowiec zapobiegający ewentualnemu pyleniu wełny. Montaż klinów przez naszą firmę wewnątrz komory jest finalnym etapem takiej inwestycji.